Raport „Banki i fintech-y: małżeństwo z rozsądku” jest polską edycją globalnej analizy PwC „FinTech 2.0”. Tytuł ten stanowi odzwierciedlenie polskiej rzeczywistości w sektorze finansowym. Polska jest jednym z globalnych liderów pod względem zaawansowania bankowości, a Polacy szybko przyzwyczajają się do nowinek technologicznych. Dlatego to właśnie nasz kraj jest „poligonem doświadczalnym” dla wdrażanych globalnie rozwiązań technologicznych oraz wypracowywanych lokalnie innowacji.

• Odejść z sektora 34% 34%
  • Deklaracja współpracy 44% 44%
  • Uwzględnienie blockchain w strategiach 57% 57%

wynosi wskaźnik dobrowolnych odejść z pracy w sektorze finansowym wśród młodych osób zatrudnionych krócej niż rok

banków w Polsce deklaruje współpracę z fintech-ami, ale jedynie 17% kupuje od nich usługi

respondentów w Polsce nie uwzględnia technologii blockchain w swoich strategiach

Polska jest jednym z globalnych liderów pod względem zaawansowania bankowości, dlatego współpraca banków i fintech-ów pozostanie punktowa, najczęściej przybierając formę rozwiązań white label

W raporcie wykorzystaliśmy wyniki badania PwC Global Fintech Survey 2017 (ang. Redrawing the lines: FinTech’s growing influence on Financial Services), w którym wzięło udział 1308 ankietowanych z 71 krajów. Respondentami byli przedstawiciele kadry kierowniczej banków i fintech-ów, a także pośredników płatności oraz spółek ubezpieczeniowych. Najliczniejszą grupę stanowili prezesi organizacji (21%) oraz dyrektorzy departamentów (15%).

7 faktów FinTech

• Tylko co piąty bank w Polsce (co trzeci na świecie) kupuje usługi i produkty od fintech-ów.
  • Banki w Polsce nie oczekują od fintech-ów przełomowych rozwiązań, ale koncentrują się na poprawie operacji. Dlatego spodziewają się niższego niż na świecie zwrotu z inwestycji.
  • 35% polskich banków (17% globalnie) nie wie, czym jest blockchain i jakie może mieć znaczenie dla sektora. To szansa na zacieśnienie relacji banków z fintech-ami.
  • Fintech-y wspierają nieuchronną migrację klientów do kanałów mobilnych. Dla oddziałów kluczowe będą efektywna geolokalizacja i motywacja pracowników.
  • Bankowiec w banku już nie wystarczy – czyli najbardziej poszukiwane kompetencje w nowym ekosystemie bankowo-fintech-owym.
  • Regulacje wpływają na rozwój fintech-ów. Przed nami historyczne otwarcie rynku dzięki dyrektywie PSD2.
  • Barbarzyńcy przyszli, by pomagać: fintech to współpraca, a nie konkurencja.

„Współpracy pomiędzy bankami i fintech-ami nie powinniśmy postrzegać w kontekście konkurencji, ale jako możliwość szybkiego rozwoju nowych produktów bez potrzeby dużych nakładów inwestycyjnych (…)”

Monika Kania, prezes, Xchanger

FinTech na WZ UW to inwestycja w przyszłość

W październiku zeszłego roku Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego uruchomił pierwszą edycję podyplomowych studiów FinTech. Obecnie trwa rekrutacja na drugą edycję studiów FinTech. Dlaczego warto dołączyć do grona studentów?

O naszych studiach w Rzeczpospolita

Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem na rp.pl, dotyczącym naszych nowych studiów podyplomowych. Dowiedzcie się więcej o naszych najbardziej praktycznych studiach FinTech, nie tylko z naszej strony! Trwa nabór do drugiej edycji studiów...