Raport „Banki i fintech-y: małżeństwo z rozsądku” jest polską edycją globalnej analizy PwC „FinTech 2.0”. Tytuł ten stanowi odzwierciedlenie polskiej rzeczywistości w sektorze finansowym. Polska jest jednym z globalnych liderów pod względem zaawansowania bankowości, a Polacy szybko przyzwyczajają się do nowinek technologicznych. Dlatego to właśnie nasz kraj jest „poligonem doświadczalnym” dla wdrażanych globalnie rozwiązań technologicznych oraz wypracowywanych lokalnie innowacji.
- Odejść z sektora 34%
- Deklaracja współpracy 44%
- Uwzględnienie blockchain w strategiach 57%
wynosi wskaźnik dobrowolnych odejść z pracy w sektorze finansowym wśród młodych osób zatrudnionych krócej niż rok
banków w Polsce deklaruje współpracę z fintech-ami, ale jedynie 17% kupuje od nich usługi
respondentów w Polsce nie uwzględnia technologii blockchain w swoich strategiach
Polska jest jednym z globalnych liderów pod względem zaawansowania bankowości, dlatego współpraca banków i fintech-ów pozostanie punktowa, najczęściej przybierając formę rozwiązań white label
W raporcie wykorzystaliśmy wyniki badania PwC Global Fintech Survey 2017 (ang. Redrawing the lines: FinTech’s growing influence on Financial Services), w którym wzięło udział 1308 ankietowanych z 71 krajów. Respondentami byli przedstawiciele kadry kierowniczej banków i fintech-ów, a także pośredników płatności oraz spółek ubezpieczeniowych. Najliczniejszą grupę stanowili prezesi organizacji (21%) oraz dyrektorzy departamentów (15%).
7 faktów FinTech
- Tylko co piąty bank w Polsce (co trzeci na świecie) kupuje usługi i produkty od fintech-ów.
- Banki w Polsce nie oczekują od fintech-ów przełomowych rozwiązań, ale koncentrują się na poprawie operacji. Dlatego spodziewają się niższego niż na świecie zwrotu z inwestycji.
- 35% polskich banków (17% globalnie) nie wie, czym jest blockchain i jakie może mieć znaczenie dla sektora. To szansa na zacieśnienie relacji banków z fintech-ami.
- Fintech-y wspierają nieuchronną migrację klientów do kanałów mobilnych. Dla oddziałów kluczowe będą efektywna geolokalizacja i motywacja pracowników.
- Bankowiec w banku już nie wystarczy – czyli najbardziej poszukiwane kompetencje w nowym ekosystemie bankowo-fintech-owym.
- Regulacje wpływają na rozwój fintech-ów. Przed nami historyczne otwarcie rynku dzięki dyrektywie PSD2.
- Barbarzyńcy przyszli, by pomagać: fintech to współpraca, a nie konkurencja.
„Współpracy pomiędzy bankami i fintech-ami nie powinniśmy postrzegać w kontekście konkurencji, ale jako możliwość szybkiego rozwoju nowych produktów bez potrzeby dużych nakładów inwestycyjnych (…)”
Monika Kania, prezes, Xchanger